Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Dział Numizmatyczny

Dział Numizmatyczny powstał  w 1948 r. dzięki inicjatywie dyrektora Muzeum prof. dr. Konrada Jażdżewskiego. Powierzył on organizację oraz kierownictwo Działu mgr. Anatolowi Gupieńcowi, którego osobowość i pasja zbieracka wywarły olbrzymi wpływ na  charakter i wielkość zbioru. Oficjalne otwarcie gabinetu nastąpiło 12 grudnia 1948 r.

HISTORIA

Anatol Gupieniec (1914-1985) tworząc Dział Numizmatyczny zdawał sobie sprawę, że bardzo trudno będzie konkurować z polskimi muzeami narodowymi pod względem liczebności i atrakcyjności zbioru. Postanowił stworzyć gabinet specjalizujący się w pozyskiwaniu i naukowym opracowywaniu skarbów monet. Dzięki staraniom jego i kolejnych pracowników Działu udało się zgromadzić do dnia dzisiejszego ponad 200 znalezisk gromadnych, datowanych od czasów antycznych, aż po współczesność. 

W latach siedemdziesiątych Muzeum pozyskało duży zbiór banknotów zarówno polskich, jak i z wielu krajów świata . Ponadto w zbiorach znajdują się także medale, odznaczenia, oraz zabytki związane z historią Łodzi.

Zbiór Działu Numizmatycznego liczy ponad 55 tysięcy obiektów. Dział Numizmatyczny posiada również bibliotekę naukową.