Koło Miłośników
Dział Edukacji opiekuje się również Kołem Miłośników Archeologii i Etnografii działającym nieprzerwanie od 1970 roku. Koło Miłośników łączy pasjonatów archeologii i etnologii oraz muzealnictwa. Podczas spotkań skupiamy się na realizacji A. projektów popularnonaukowych odkrywając metody pracy archeologa i etnografa oraz B. pracowni odtwórczej, gdzie w praktyce poznamy archeologię eksperymentalną. Zapraszamy wszystkich powyżej 16 roku życia, którzy chcą zgłębić tajniki pracy w muzeum, dowiedzieć się więcej o regionie lub sprawdzić czy ścieżka kariery etnograficznej, archeologicznej lub muzealniczej jest tą, z którą chcą związać przyszłość.
ERASMUS+: Projekt obróbki drewna i tradycyjnego murowania w średniowiecznym zamku Castelroc
Château de la Roque, Route de la Roque, 81120 Terre-de-Bancalié
27 czerwiec – 09 lipca 2025 – zgłoszenia koniecznie na całość wyjazdu
Film z obozów na zamku - https://youtu.be/oobQAs38DMs
Jeśli jesteś zainteresowany zgłoś się za pomocą formularza do 19 maja.
Posłuchaj o zamku
Miejsce, w którym znajduje się zamek La Roque, mieści się w samym sercu departamentu Tarn, w dolinie Dadou (gmina Terre-de-Bancalié), rzut beretem od miasta biskupiego Albi. Obiekt położony jest w sercu tego dzikiego środowiska o dużej bioróżnorodności, na skalistym urwisku, którego szczyt wznosi się prawie 70 metrów nad osadą o tej samej nazwie.
Po utworzeniu stowarzyszenia w 2016 r. zamek przemianowano na „Castelroc”. Obecnie jest on lepiej znany dzięki różnym projektom badawczym o charakterze historycznym i archeologicznym. Najnowsze badania wskazują, że stanowisko powstało około 1140 roku. Zamek był następnie wielokrotnie przebudowywany i przekształcany w zależności od konfliktów i potrzeb. Główną wieżę wzniesiono w drugiej połowie XIII wieku, a podczas wojen religijnych między katolikami i protestantami w XVI wieku przeprowadzano liczne przebudowy.
Do dziś można tam zobaczyć niezwykłe pozostałości budynku, stosunkowo dobrze zachowane przed zniszczeniem spowodowanym upływem czasu. Główną ozdobą jest wieża, która przetrwała do dziś w niemal nienaruszonym stanie. Pozostał także obszar ogrodzony, składający się z kilku zawalonych budynków, które są stopniowo oczyszczane przez stowarzyszenie we współpracy z regionalnymi służbami archeologicznymi.
Po kilku wiekach zaniedbania zamek odrodził się i odkrywa wiele nowych tajemnic, poszerzając dotychczas ograniczoną wiedzę na temat średniowiecza w tym regionie. Obecnie jest to miejsce spotkań i dzielenia się wiedzą.
Stolarstwo i tradycyjne murarstwo
Wyjazd ten daje Ci możliwość eksperymentowania z dwoma naturalnymi i lokalnymi materiałami budowlanymi: drewnem i kamieniem. W ramach tego projektu będziesz musiał kontynuować renowację otaczających murów i wieży (tradycyjne murowanie) oraz tworzyć drewniane konstrukcje (urządzenia dźwigowe, ramy, okładziny itp.) . Będzie to okazja do poznania różnych tradycyjnych technik budowlanych.
„Ucz się poprzez działanie” to nasze motto w Castelroc! Nasze projekty są zatem otwarte dla szerokiej publiczności, pod warunkiem, że wszyscy jesteśmy wystarczająco zmotywowani i zaangażowani, aby uczestniczyć w tej wspólnej pracy. Aby wziąć udział w projekcie, nie są wymagane żadne szczególne umiejętności.
Podczas pobytu, w zależności od bieżącego programu, oferujemy Państwu różne zajęcia: zwiedzanie zabytków, wędrówki piesze, wieczór gier, pływanie w jeziorze, festiwal średniowieczny, warsztat broni i uzbrojenia, koncert itp.
Projekt ten:
- pokrywa koszt zakwaterowania;
- posiłki przygotowywane są wspólnie przez uczestników – produkty dostarcza organizator;
- podróż (zwrot kosztów podróży do 275 € po zakończeniu projektu). Najlepiej samolotem do Tuluzy i stamtąd pociągiem;
- 40 € (członkostwo w REMPART + ubezpieczenie) – bezzwrotne.
Liczba miejsc według narodowości:
- Francja: 7 miejsc
- Portugalia: 6 miejsc
- Polska: 6 miejsc
Projekt adresowany jest do osób w wieku od 18 do 30 lat.
Informacje praktyczne:
- Wolontariusze zostaną zakwaterowani w zbiorowym pensjonacie w Saint-Antonin-de-Lacalm, 3 km od zamku (czyli do zamku codziennie idzie się ok 1h w każdą ze stron). W sypialniach znajdują się łóżka piętrowe. Sypialnie są 3-4 osobowe z dostępem do wody i szafą dla każdej osoby.
- W pobliżu znajduje się przestrzeń społeczno-kulturalna oferująca bar-kawiarnię, mały sklep spożywczy, gry planszowe, miejsce do czytania i wiele innych atrakcji.
- Na wyjeździe uczestnikom na pewno przyda się dobra odzież robocza oraz porządne buty – warto o tym pamiętać, pakując się w podróż!
Więcej na stronie Stowarzyszenie Rempart
Jeśli jesteś zainteresowany zgłoś się za pomocą formularza do 19 maja:
Spotkanie informacyjne planujemy na dzień 20 maja o godz. 17:00 u nas w muzeum lub w formule online.