Muzeoterapia
Muzeoterapia – zajęcia dla grup zorganizowanych
Muzeoterapia zakłada, że kontakt z zabytkami i dziełami sztuki wywiera pozytywny wpływ na stan psychiczny i fizyczny osób. Zmniejsza się odczucie izolacji społecznej, pojawia się szansa na przyswajanie nowej wiedzy. Zajęcia muzealne działają uspokajająco wyciszając stany lękowe. Zapewniają komunikację w ramach grupy, są źródłem odprężenia oraz pozytywnych przeżyć i doświadczeń. Polepsza się stan emocjonalny, wzrasta zainteresowanie otaczającym światem.
Uczestnicy są zachęcani do swobodnych wypowiedzi i odwoływania się do wspomnień (terapia reminiscencji). Ćwiczą uważność i skupienie się na szczegółach prezentowanych zabytków. Gimnastykują umysł zapamiętując nowe fakty i ciekawostki. Zajęcia stymulują różne zmysły m.in. uczestnicy dotykają replik zabytków. Zbawienny wpływ ma też część plastyczna zajęć, która zawsze nawiązuje do wiodącego tematu części teoretycznej. Jej celem jest ugruntowanie zastosowanych pojęć historycznych lub etnograficznych oraz ćwiczenie sprawności manualnej. Proponowane aktywności wpływają na zachowanie siły i precyzji ruchów dłoni i palców.
Na zajęcia muzeoterapii zapraszamy:
- osoby z niepełnosprawnością intelektualną
- osoby niewidome i niedowidzące
- osoby z demencją
- osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego
- dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym, będące pod opieką świetlic środowiskowych, socjoterapeutycznych, domów dziecka itp.
Zajęcia prowadzimy dla grup zorganizowanych. Przy zgłoszeniu prosimy o podanie informacji na temat potrzeb uczestników, w celu dopasowania tematu zajęć i stosowanych form.
Cena warsztatów: 18,00 zł od osoby
Zapisy i informacje: 665 655 606, edukacja@maie.lodz.pl