Modernizacja budynków "B" "D" "E" i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi
„MODERNIZACJA BUDYNKÓW „B”, „D”, „E” I POMIESZCZEŃ WRAZ Z DZIEDZIŃCEM MUZEUM ARCHEOLOGICZNEGO I ETNOGRAFICZNEGO W ŁODZI”
PROGRAM OPERACYJNY INFRASTRUKTURA I ŚRODOWISKO 2014-2020
PRIORYTET: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
DZIAŁANIE: 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury
Całkowity koszt realizacji: 30 740 035,35 zł
Wydatki kwalifikowalne: 17 230 346,57 zł
Dofinansowanie: 14 645 794,46 zł
w tym UE: 14 645 794,46 zł
Projekt otrzymał również dofinansowanie z budżetu województwa łódzkiego.
Termin realizacji: 2018-2021
Celem strategicznym Projektu o wymiarze długofalowym jest:
Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego, a także efektywne wykorzystanie potencjału kulturowego miasta dla osiągania korzyści społecznych i gospodarczych w wymiarze krajowym, regionalnym i lokalnym.
Główny cel Projektu:
Modernizacja budynków „B”, „D”, „E” i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi i nadanie niezbędnych funkcjonalności wraz z dostosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami.
Cele szczegółowe Projektu to:
Realizacja niezbędnych prac konserwatorskich, restauratorskich oraz roboty budowalne związane z poprawą i ochroną zabytkowego obiektu na cele kulturalno-edukacyjne;
Zakup sprzętu i wyposażenia pomieszczeń magazynu studyjnego przeznaczonych na działania edukacyjne i magazynowe oraz do działu konserwacji;
Rozbudowa, przebudowa i remont pomieszczeń lub obiektów z przeznaczeniem na magazyny studyjne;
Zagwarantowanie pełnej dostępności budynku i wieloaspektowej oferty w nim prezentowanej dla osób z niepełnosprawnościami zagrożonych wykluczeniem;
Wprowadzenie nowego, wzbogaconego programu działalności kulturalno-edukacyjnej;
Wzrost liczby uczestników ekspozycji i imprez muzealnych w Muzeum i wzrost poziomu uczestnictwa w programie edukacji kulturowej;
Powstrzymanie degradacji zabytkowego budynku i jego otoczenia oraz wynikająca z tego poprawa ładu przestrzennego dzielnicy Śródmieście w Łodzi.
Kluczowymi efektami realizacji Projektu będą:
Wzrost liczby osób korzystających z obiektów objętych wsparciem – przewiduje się, że wartość docelowa wyniesie 3 395 osób w 2021 r. na zmodernizowanej infrastrukturze,
Wzrost oczekiwanej liczby odwiedzin w objętych wsparciem miejscach należących do dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz stanowiących atrakcje turystyczne – szacuje się, ze wzrost ten osiągnie 3 395 osób w 2021 r.
Wzrost poziomu zatrudnienia w Muzeum (planowane 3 nowe miejsca pracy po zakończeniu projektu) oraz poziomu przychodów w sektorze kultury oraz turystyki kulturowej (efekt istotny z punktu widzenia całego sektora instytucji kultury);
W wyniku realizacji Projektu nastąpi przyrost powierzchni z przeznaczeniem na cele kulturowe o 1 863,05 m2, o 183%.
W dniu 28 czerwca 2019 r. na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi miało miejsce uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Była to doskonała okazja, żeby symbolicznie upamiętnić największą, jak dotąd, inwestycję muzeum. Uroczystość odbyła się w obecności zaproszonych gości, którzy po oficjalnych przemówieniach złożyli swoje podpisy na pamiątkowym akcie. Wśród obecnych byli m.in. Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba, Reprezentant Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Rafał Szyndlauer, Przewodniczący Rady Muzeum prof. dr hab. Andrzej Lech, a także proboszcz Parafii Zesłania Ducha Świętego ks. kan. Paweł Lisowski.
Zakończone prace fundamentowe, wyznaczające prostą drogę do szybszego postępu prac, to dobry moment na podkreślenie wagi inwestycji poprzez symboliczne wmurowanie aktu erekcyjnego. Ten fakt daje nam gwarancję, że już nie ma odwrotu. W ważnych budynkach użyteczności publicznej, wmurowanie aktu erekcyjnego ma z reguły miejsce na etapie stawiania fundamentów, a Muzeum niewątpliwie jest swego rodzaju świątynią naszego czasu, całego, choć nie tylko, regionu. – oficjalnie powitał gości Dyrektor Muzeum prof. dr hab. Ryszard Grygiel. Następnie głos zabrał Wicemarszałek Zbigniew Ziemba:
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi to niewątpliwie wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Polski, uważam również, że śmiało możemy powiedzieć, że jest wiodącą placówką interdyscyplinarną w naszym kraju. Liczę, że budynek zostanie dostosowany do nowoczesnych standardów i tym samym przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania wśród turystów i mieszkańców województwa łódzkiego. (…) Niech się mury pną do góry!
Nie bez znaczenia były także słowa głównego wykonawcy projektu Krzysztofa Szurgota (Przedsiębiorstwo KJS Krzysztof Szurgot):
Przy podsumowaniu pierwszych dwóch kwartałów realizacji inwestycji na pierwszy plan wysuwa się spostrzeżenie, że przy tego typu realizacjach najważniejsza jest współpraca wszystkich osób zaangażowanych i myślących „kategoriami projektu” – od Zamawiającego, Inżynierów i Inspektorów Nadzoru, przez Projektantów, po Wykonawcę, co służy dobrej realizacji kontraktu.
Prace budowlane w ramach projektu Modernizacja budynków „B”, „D”, „E” i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi realizowane są zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Zakończono prace rozbiórkowe obiektów objętych modernizacją, a także stawianie nowych fundamentów. Budynek „E” znajduje się już na etapie pierwszego piętra. Już w przyszłym roku na dziedzińcu Muzeum będzie możliwe korzystanie z nowych sal edukacyjnych,
a także zwiedzanie pod okiem kuratora magazynów studyjnych.
W dniu 17 grudnia 2018 r. w gmachu Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi odbyła się konferencja prasowa poświęcona inauguracji projektu pn. Modernizacja budynków "B", "D", "E" i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Nowe życie Muzeum
Projekt modernizacji budynków „B”, „D” i „E” obejmuje roboty budowlane (w tym również roboty instalacyjne), a także prace o charakterze renowacyjnym i konserwatorskim (funkcja budynków głównych muzeum pozostaje bez zmian). Przestrzenie, które wcześniej były zamknięte dla osób zwiedzających m.in. magazyny znajdujące się na dziedzińcu, zostaną przebudowane i zaadaptowane m.in. na magazyny studyjne i sale edukacyjne.
Oprócz prac dotyczących budynków „B”, „D” i „E” Muzeum, modernizacji poddany zostanie dziedziniec, na którym znajdzie się edukacyjny plac zabaw dla dzieci z dwoma zestawami edukacyjnymi – w formie tablicy i stolika.
Bardzo ważny w projekcie jest Dział Konserwacji i Badań nad Zabytkami, który dzięki tej inwestycji zyska nowe możliwości ochrony dóbr kultury w zmodernizowanej pracowni.
Hasło „modernizacja” w przypadku Muzeum nie dotyczy wyłącznie architektury. Odświeżeniu poddany zostanie program działalności kulturalno-edukacyjnej. Unikatowe w skali Polski połączenie sześciu dużych, dynamicznie rozwijających się działów merytorycznych: Archeologicznego, Etnograficznego, Numizmatycznego, Widowisk Lalkowych, Naukowo - Oświatowego oraz Konserwacji stwarza szansę na wykreowanie nowoczesnego programu edukacyjnego, w którym znajdą się atrakcyjne formy i metody pracy z dziećmi i młodzieżą.
Projekt unijny zakończy się w czerwcu 2020 roku (prace budowlane w marcu 2020 roku) Powierzchnia Muzeum przeznaczona na cele kulturalne zwiększy się o 180%. W ramach projektu zostanie zakupione również wyposażenie magazynów studyjnych i Działu Konserwacji.
Projekt „Modernizacja budynków „B”, „D”, „E” i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi” realizowany jest ze środków Funduszy Europejskich dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Umowa o dofinansowaniu podpisana w grudniu 2017r, aneks do umowy dot. zwiększenia wartości projektu do kwoty 30 564 734 zł podpisany w grudniu 2018r.
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi w nowej odsłonie
Zakończyły się roboty budowlane w ramach projektu modernizacji budynków „B”, „D”, „E” i pomieszczeń wraz
z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. We wrześniu 2020 r obiekt został oddany do użytku, obecnie zaś trwa dostawa wyposażenia pomieszczeń edukacyjnych i magazynów studyjnych.
Dzięki zwiększeniu powierzchni o 180% oraz udostępnieniu budynków dla zwiedzających, a także nowej ofercie kulturalno-edukacyjnej, która będzie realizowana w zmodernizowanych pomieszczeniach, Muzeum stało się miejscem bardziej atrakcyjnym dla szerokiego grona odbiorców, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Miejsce dla łodzian i nie tylko
Projekt modernizacji budynków „B”, „D” i „E” obejmował roboty budowlane (w tym również roboty instalacyjne),
a także prace o charakterze renowacyjnym i konserwatorskim (funkcja budynków głównych Muzeum A i C pozostała bez zmian). Przestrzenie, które wcześniej były zamknięte dla osób zwiedzających (m.in. magazyny znajdujące się na dziedzińcu), zostały przebudowane i zaadaptowane na magazyny studyjne i sale edukacyjne.
Jakie funkcje pełnić będą objęte projektem przestrzenie? - Przede wszystkim znajdą się tam zbiory trzech ogromnych działów Muzeum: archeologicznego, etnograficznego i widowisk lalkowych. Ulokowane w nowych przestrzeniach zabytki będą dostępne dla zwiedzających pod kuratelą opiekunów zbiorów. Nowe, wyposażone
w specjalistyczny sprzęt budynki to również zmodernizowana i dostosowana do standardów europejskich siedziba Działu Konserwacji i Badań nad Zabytkami, który dzięki inwestycji zyskał nowe możliwości ochrony dóbr kultury – wymienia dr Dominik Kacper Płaza, Dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Oprócz prac dotyczących budynków „B”, „D” i „E” Muzeum, modernizacji poddany został także dziedziniec – docelowe miejsce spotkań edukacyjnych, wernisaży, koncertów i wystaw plenerowych. Muzeum pragnie bowiem przyciągnąć nową ofertą szerokie grono odwiedzających nie tylko z Łodzi i województwa, ale także z całej Polski i Europy.
I choć realną przeprowadzkę zaplanowano na I kwartał przyszłego roku, odwiedzający Muzeum już mogą korzystać z nowych przestrzeni. W jednym z magazynów studyjnych organizowane są wystawy, w tym m.in. ekspozycja poświęcona 30 rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej czy najnowsza wystawa, która powstała z okazji jubileuszu 90-lecia powstania Muzeum
Inwestycja na dużą skalę
Same prace budowlane w ramach projektu trwały od 23 listopada 2018 r. do 28 września 2020 r. i przebiegały
w miarę możliwości sprawnie. Niespodzianki na budowie? - Nie było większych nie licząc ogromnego głazu narzutowego, który po odkopaniu w miejscu fundamentów budynku B pozostawiliśmy na terenie budowy i można go podziwiać na dziedzińcu Muzeum. Niespodzianką na pewno była konieczność sprowadzenia specjalnego
300-tonowego dźwigu celem zamontowania żurawia wieżowego obsługującego budowę, transport materiałów budowlanych przez wąską muzealną bramę wjazdową na dziedziniec i … co chyba nas wszystkich zaskoczyło - sytuacja związana z pandemią COVID 19 – mówi Krzysztof Szurgot z firmy Przedsiębiorstwo KJS
z Koła Generalny Wykonawca robót budowlanych.
Jak wygląda inwestycja w liczbach?
3,5 tys. m2 materiału murowego (bloczek komórkowy, cegła pełna i beton komórkowy)
1,4 tys. m3 betonu
140 ton stali zbrojeniowej
462 mikropale fundamentowe, dające w sumie 2,8 km wierceń
regały o łącznej wadze blisko 14 t
półki o powierzchni blisko 1000 m2
Projekt „Modernizacja budynków „B”, „D”, „E” i pomieszczeń wraz z dziedzińcem Muzeum Archeologicznego
i Etnograficznego w Łodzi” został zrealizowany ze środków Funduszy Europejskich dzięki dofinansowaniu
z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, a całkowita kwota przeznaczona na realizację projektu wynosi 30 948 714 zł.