Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Półkolonie i ferie

FERIE 2025

Podczas lutowych spotkań w ciekawy sposób odkrywamy zasoby naszego muzeum. Zajęcia zaczynają się zwykle od odwiedzin na fragmencie muzealnej wystawy. Następnie przenosimy się do sali warsztatowej, gdzie czekają nas kreatywno - sensoryczne aktywności. W czasie zajęć dbamy o rozwój dzieci - stymulujemy zmysły (wzrok, słuch, węch, dotyk), ćwiczymy motorykę małą, pobudzamy kreatywność. Oferując dobrą zabawę odkrywamy  przed dziećmi tajniki minionych lat. Warsztaty dla dzieci w wieku od 4 do 9 lat i ich opiekunów. 

Obowiązują zapisy: drogą mailową: edukacja@maie.lodz.pl bądź pod numerem telefonu: +48 665 655 606
Cena: 18,00 zł (dla pary opiekun + dziecko).

Miejsce: Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, plac Wolności 14

 Obraz przedstawia grafikę promującą warsztaty dla dzieci zatytułowane „Ferie z Feniksem”. Na fioletowym tle widnieje stylizowana ilustracja feniksa w pomarańczowych i różowych odcieniach, otoczonego płomieniami. W górnej części znajduje się napis: „FERIE Z FENIKSEM”. Po prawej stronie widnieje informacja: „Zimowe warsztaty rodzinne, Dzieci 4–9 lat”. W tle pojawiają się delikatne gwiazdki i okręgi w pastelowych kolorach. Styl graficzny jest lekki i dostosowany do młodszych odbiorców.

Mały Archeolog 

18.02.2025, godz. 14:00  oraz 27.02.2025, godz. 17:00  

Odkrywamy tajniki zawodu archeologa. Zastanowimy się z dziećmi czy może on znaleźć w ziemi kości, przedmioty, skarby? 

Co czeka Wasze dzieci podczas tych wyjątkowych zajęć?

  • Dotykanie kopii zabytków: Dzieci będą miały okazję dotknąć wiernych kopii zabytków, co pozwoli im poczuć się jak prawdziwi odkrywcy przeszłości. To niezwykła okazja, by zobaczyć i poczuć przedmioty, które archeolodzy znajdują w ziemi. Poznawanie pracy archeologa: Dzieci dowiedzą się, jak pracuje archeolog, jakie narzędzia wykorzystuje i co może znaleźć podczas wykopalisk. Poznamy tajniki tego fascynującego zawodu i zrozumiemy, jak ważna jest praca archeologa w odkrywaniu historii.
  • Doświadczenie pracy archeologa: W specjalnie przygotowanej "piaskownicy archeologicznej" dzieci będą mogły samodzielnie kopać i szukać "skarbów" ukrytych w piasku. To praktyczne doświadczenie pozwoli im poczuć się jak prawdziwi archeolodzy na wykopaliskach 

Malowidła Naskalne

19.02.2025, godz. 14:00  oraz 28.02.2025, godz. 17:00  

Zapraszamy małych odkrywców na warsztaty, które przeniosą je w odległą epokę kamienia. Przez twórcze działanie dzieci będą mogły poczuć się jak prawdziwi artyści epoki kamienia, tworząc własne dzieła inspirowane prehistorycznymi malowidłami.

  • Dzieci dowiedzą się, jakie zwierzęta na tym terenie mieszkały tysiące lat temu. Poznamy mamuty, renifery i wiele innych prehistorycznych zwierząt.
  • Podczas warsztatów dzieci będą miały okazję samodzielnie tworzyć malowidła naskalne, wykorzystując różnorodne techniki i materiały inspirowane prehistoryczną sztuką. 

Średniowieczne Inspiracje – Rysunek z Humorem

20.02.2025, godz. 14:00  oraz 25.02.2025, godz. 17:00  

Zapraszamy na niezwykłe warsztaty, podczas których dzieci przeniosą się w świat średniowiecznych malowideł! Uczestnicy poznają fascynującą, pełną humoru twórczość dawnych mistrzów, a inspiracją będą zabawne sceny, takie jak legendarne starcie rycerza ze... ślimakiem.

Podczas zajęć dzieci nie tylko odkryją tajemnice średniowiecznej sztuki, ale także stworzą własne, unikalne interpretacje tych niezwykłych motywów. 

Dzień Kota

21.02.2025, godz. 14:00  

Zapraszamy na celebracje Dnia Kota, która w kalendarzu polskim przypada na 17 lutego. Poznamy kocią historię od początków cywilizacji, dlaczego Egipcjanie czcili koty i porozmawiamy na temat naszych czworonogów. 

Dawne zabawy i zabawki

26.02.2025, godz. 17:00  

Przywilejem dzieciństwa jest zabawa. Na wsi 100 lat temu dzieci oprócz zabaw miały przydzielone liczne obwiązki. Dowiemy się czym zajmowały się wtedy dzieci w wieku 3 - 6 lat. Poznamy także ich zabawki. Będzie możliwość pobawienia się dawnymi, drewnianymi zabawkami jarmarcznymi.