Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Warsztaty rękodzielnicze

Zapisy: Obowiązują zapisy drogą mailową: edukacja@maie.lodz.pl bądź pod numerem telefonu: +48 665 655 606

Koszt: 15,00 zł od osoby. Opiekunie wejście jest bezpłatne :) Jeśli jednak chcesz wykonać swoją pracę to też musisz kupić bilet.

Adres:  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, plac Wolności 14

Zabytek ze skrytek

Zabytek ze skrytek - w drugą niedzielę miesiąca w godzinach 11.00-13.00 zapraszamy na warsztaty rodzinne (uczestnicy w wieku 7-12 lat) w ramach cyklu „Zabytek ze skrytek!”, gdzie poznamy zabytek, który specjalnie dla Was wyciągnięty będzie z muzealnego magazynu. Niedzielna wizyta będzie zatem jedyną szansą na spotkanie z tajemniczym zabytkiem. W okresie styczeń – marzec zapraszamy na spotkania z zabytkiem etnograficznym.  

12 maja 2024 Na maj królewna chodziła

Na maj przypadają zielone świątki. Jesteśmy wówczas w okresie pełni wiosny. Obudzona przyroda bujnie zielonością się obnosi. Zainspirowani przyrodą i otaczającymi nas kwiatami, przygotujemy ozdobne kartki z papieru czerpanego. Ozdobione własnoręcznie idealnie będą się nadawały jako prezent dla mamy lub innej bliskiej nam osoby.

9 czerwca 2024 Wycinanki giganty

Zapraszamy na fascynujące zajęcia poświęcone sztuce wycinanki! Wycinanka, to niezwykła ozdoba stworzona z papieru za pomocą precyzyjnego narzędzia, często nożyczek. W Polsce wycinanki są integralną częścią dziedzictwa ludowego, pełne barwnych wzorów i symboliki.

Podczas naszych zajęć uczestnicy będą mieli okazję zgłębić tajniki wycinanki - dowiedzą się, czym jest, jakie pełni funkcje oraz jakie są jej różnorodne rodzaje. Przede wszystkim jednak, będą miały okazję wykonać swoją własną, gigantyczną wycinankę z motywami zwierzęcymi lub roślinnymi. To doskonała okazja nie tylko do kreatywnej zabawy, ale także do poszerzenia wiedzy o polskim dziedzictwie kulturowym.

Kontakt ze Sztuką

Kontakt ze Sztuką - sobotnie warsztaty artystyczne (uczestnicy w wieku 10-14 lat), nawiązujące do twórczości artystów związanych z Łodzią , zwłaszcza z artystami, których twórczość znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Cykl zajęć realizowany jest zawsze w ostatnią sobotę miesiąca od 11:00 do 13:00 . W ramach zajęć zostanie przybliżona sylwetka oraz twórczość artysty, a następnie część na pracę warsztatową. Spotkania mają nie tylko charakter edukacyjny, gdyż z jednej strony poszerzają wiedzę w zakresie historii sztuki oraz terminologi z nią związaną a z drugiej otwierają uczestnika na „kontakt ze sztuką” oparty na subiektywnych przeżyciach podczas pracy twórczej. Ważną częścią spotkania są również dyskusje i burze mózgów na temat naszych wrażeń artystycznych. Uczestnik ma możliwość rozwinąć kreatywność, zdolności manualne, poszerzyć wiedzę, a przede wszystkim polisensorycznie obcować ze sztuką i rozwinąć swoje własne poczucie estetyki.

25 maja 2024 Lech Kunka "Tangali córka Nieba"

Na warsztatach zostanie przedstawiona postać Lecha Kunki , niezwykle ciekawego twórcy wizualnego awangardzisty . Malarz, grafik, projektant , rzeźbiarz, który tworzył w wielu obszarach sztuki pozostawił po sobie liczne realizację oraz projekty dla Teatru Lalek Arlekin w Łodzi. Wiele z nich stanowi własność Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.  Wynikiem działań będą repliki lalek według projektów i realizacji artysty.

22 czerwca Magiczna Noc Świętojańska 

Zajęcia artystyczne dla młodzieży inspirowane obrazem Nocy Świętojańskiej Erwina Sówki będą nie tylko kreatywne, ale także edukacyjne i angażujące. Na płótnie przedstawiona jest magiczna scena łączącą świat mitologii słowiańskiej ze śląskim pejzażem. Historia ta posłuży nam jako doskonała inspiracja do eksploracji różnorodnych technik plastycznych oraz do rozwijania wyobraźni i umiejętności manualnych. Na zajęciach powstaną prace plastyczne na płasko metodą kolażu.