Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Muzeum dla Dorosłych - Człowiek Lodu Ötzi: Historia Morderstwa i Tatuaży Sprzed 5000 Lat

Zapraszamy na wykład, który odkrywa tajemnice najstarszego znanego morderstwa w historii. 

Dowiedz się, kim był Ötzi – człowiek lodu, którego mumia została odnaleziona w Alpach i datowana na około 3300 lat p.n.e. Wykład szczegółowo omówi okoliczności jego śmierci, prezentując dowody wskazujące na morderstwo, ślady ran i znaleziska wokół ciała, a także hipotezy dotyczące przebiegu zdarzeń. Zrozumiemy także kontekst społeczno-kulturowy epoki miedzi, analizując życie codzienne, warunki społeczne, polityczne i klimatyczne, które mogły prowadzić do konfliktów zbrojnych.


W dalszej części poznamy fascynującą historię tatuaży Ötziego, które stanowią jedne z najstarszych znanych przykładów tej sztuki. Opisane zostaną szczegóły dotyczące ponad 60 znaków znalezionych na jego ciele, ich wzory, umiejscowienie i potencjalne znaczenie. Przedstawimy także techniki tatuowania stosowane w epoce miedzi, takie jak nacinanie skóry i wcieranie węgla drzewnego, a także narzędzia używane do ich wykonania. Zastanowimy się nad możliwymi funkcjami tatuaży, od rytualnych i terapeutycznych po ochronne czy społeczne, takie jak przynależność do grupy lub status.


Obowiązują zapisy: edukacja@maie.lodz.pl lub tel. 665 655 606
Wstęp: 5 zł

Plakat promujący wydarzenie w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Po lewej stronie znajduje się czarno-białe zdjęcie fragmentu ciała Ötziego, człowieka lodu, z widocznymi prostymi tatuażami w postaci równoległych linii na skórze. W środkowej części plakatu umieszczono logo muzeum oraz główny tytuł wydarzenia: „Człowiek lodu Ötzi: historia morderstwa i tatuaży sprzed 5000 lat.” Poniżej podano lokalizację muzeum – Plac Wolności 14 – oraz datę i godzinę spotkania: 6 lutego 2025, godzina 18:00. Po prawej stronie widnieje rysunek szkieletu wyglądającego zza ceglanego muru. Szkielet ma zacienione oczodoły i uśmiechniętą czaszkę. Na murze widnieje napis „Muzeum dla dorosłych.”