Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Zadowice pod Kaliszem, stanowisko 1. Cmentarzysko ciałopalne z końca okresu halsztackiego po fazę D okresu rzymskiego

Celem zadania jest publikacja archiwalnego katalogu cmentarzyska w Zadowicach, pow. Kalisz, przygotowanego w języku niemieckim w latach 1988 - 1997 przez mgr Eleonorę Kaszewską. Jest to wielokulturowe cmentarzysko badane w latach 1952 - 1960, 1970 - 1982, 1991 i 1997 - 1998 przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. W ich trakcie odkryto niewielkie cmentarzysko kultury łużyckiej z okresu halsztackiego, cmentarzysko kultury pomorskiej ze schyłku okresu halsztackiego i starszego okresu przedrzymskiego, rozległe cmentarzysko kultury przeworskiej od młodszego okresu przedrzymskiego po schyłek późnego okresu rzymskiego i fragment cmentarzyska rzędowego z okresu wczesnego średniowiecza. Publikacja ta, dzięki dystrybucji do 120 instytucji archeologicznych w Europie upowszechni zawartą w niej wiedzę wśród specjalistów w środowisku naukowym oraz służb ochrony zabytków.

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 45 400,00 PLN

CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 83 900,00 PLN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Eleonora Kaszewska

Eleonora Kaszewska (1924 – 2001)

Rozpoczęła pracę w Miejskim Muzeum Archeologicznym z dniem 1 stycznia 1955 roku najpierw w archiwum, a od września 1957 roku jako kierownik Działu Kultury Wenedzkiej (taką nazwę nosił wówczas dział zajmujący się okresem ostatnich wieków przed naszą erą i pierwszych wieków n.e.) aż do przejścia na emeryturę z końcem 1984 roku. W 1955 roku prowadziła już samodzielnie wykopaliska  w Piotrkowie Kujawskim, pow. Radziejów na cmentarzysku z młodszego okresu przedrzymskiego, a w 1959 roku w Nowym Młynie, pow. Włocławek na Kujawach. W latach 1961 – 1969 Eleonora Kaszewska prowadziła badania ratownicze na kilku mniejszych cmentarzyskach z okresu wpływów rzymskich w Polsce środkowej, m.in. w Trupiance, pow. Pabianice, we Władysławowie, pow.  Łowicz czy Czarnocinie, pow. Piotrków Trybunalski. Ale najbardziej angażujące były w tych latach badania dużej osady kultury przeworskiej z późnego okresu rzymskiego położonej nad Wartą w powiecie wieluńskim w Toporowie na stanowisku 1. Osada ta, częściowo zniszczona przez rzekę, badana była w latach 1960 – 1966, a w ich wyniku uratowano przed dalszym zniszczeniem znaczną część stanowiska.

Jej postać jest jednak w środowisku archeologicznym najczęściej kojarzona z badaniami cmentarzyska w Zadowicach, które prowadziła w latach 1959 – 1960 oraz 1970 – 1982. Była to kontynuacja prac wykopaliskowych rozpoczętych w 1952 roku przez Andrzeja Abramowicza i Barbarę Lepównę, a ich efektem było odkrycie w sumie blisko tysiąca grobów ciałopalnych należących do ludności kultury łużyckiej, kultury pomorskiej oraz przede wszystkim kultury przeworskiej w bez mała całym okresie jej trwania. Materiały z cmentarzyska w Zadowicach po zakończeniu badań wykopaliskowych stały się podstawą scenariusza wystawy czasowej eksponowanej w Muzeum w 1984 roku zatytułowanej „Zadowice. Tysiącletnie cmentarzysko na bursztynowym szlaku”, za którą autorka wystawy, Eleonora Kaszewska, otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. Przy okazji tej wystawy zorganizowano także sesję naukową poświęconą kulturze przeworskiej w Polsce środkowej, na której m.in. Eleonora Kaszewska zaprezentowała charakterystykę osadnictwa kultury przeworskiej w Polsce środkowej i wstępne wyniki badań cmentarzyska w Zadowicach. Ta pierwsza praca była swojego rodzaju nowym spojrzeniem uzupełniającym wcześniejsze jej opracowanie całości problematyki poświęconej kulturze przeworskiej w Polsce środkowej i wieńczącą jej okres pracy w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.

            Będąc już na emeryturze rozpoczęła prace związane z przygotowaniem monografii cmentarzyska w Zadowicach, które trwały kilka lat, a ich rezultatem był grant Komitetu Badań Naukowych w latach 1996 – 1997 na przygotowanie opracowania do druku. W jego ramach przygotowano tekst opracowania i materiał ilustracyjny oraz wykonano dodatkowe analizy, m.in. badania antropologiczne przepalonych szczątków ludzkich, a także zwierzęcych. Niestety z przyczyn od autorki niezależnych do wydania Jej pracy drukiem nigdy nie doszło. Jest to wielka strata dla nauki, bowiem materiały z tego ogromnego cmentarzyska niosą olbrzymi ładunek informacji, które mogą być bardzo istotne dla ustaleń chronologicznych dla okresu przedrzymskiego i rzymskiego w Polsce, czy przemian i rozwoju kultury materialnej ówczesnych społeczności, a także wzajemnych kontaktów w bliższym i dalszym geograficznie zakresie. Dlatego też wydanie chociażby teraz katalogu cmentarzyska w Zadowicach tę lukę w pewien sposób wypełni.

 

od lewej dr Piotr Papiernik, Eleonora Kaszewska i dr Wojciech Siciński, zdjęcie wykonane podczas badań archeologicznych, w tle ściana lasu

Historia badań jednego stanowiska
Najciekawsze zabytki
zabytek archeologiczny, gemma z młodszego okresu przedrzyskiego

Gemma antyczna – Zadowice, gm. Godziesze Wielkie, pow. Kalisz, woj. wielkopolskie

Odkryta na cmentarzysku z młodszego okresu przedrzymskiego i z okresu rzymskiego w 1970 roku jako znalezisko luźne. Wykonana jest z glinki ceramicznej przypominającej dwuwarstwowy agat barwy różowej z polem czarnym jako element metalowego pierścienia (oczko). W owalnym polu wyryto dwuwierszowy napis grecki w lustrzanym odbiciu, który w tłumaczeniu brzmi jako życzenie szczęścia, powodzenia, człon drugi może oznaczać imię żeńskie.

Gemmy tego typu na obszarze Cesarstwa Rzymskiego spotykane są niezbyt często w III – IV wieku. Nasz egzemplarz możemy umieszczać w wieku III n.e. Wtedy to nieliczne przedmioty tego rodzaju pojawiły się w zespołach grobowych na obecnych ziemiach polskich, m.in. na Kujawach i w Górach Świętokrzyskich.

zapinka w kształcie jaszczurki wykonana z brązu

Podczas badań dużego, liczącego blisko tysiąc pochówków cmentarzyska wielokulturowego w Zadowicach, odkryto bardzo interesującą w formie zapinkę w kształcie jaszczurki. Pochodzi ona z grobu 535, popielnicowego, w którym znalazły się szczątki osobnika dorosłego i dziecka.

Wykonana została z brązu, zdobiona na kabłąku prawdopodobnie czerwoną emalią, umieszczoną w trzech czworokątnych zagłębieniach. Ozdobę tę należy rozpatrywać w kategorii importu z obszaru imperium rzymskiego, gdzie znajdujemy pojedyncze analogie (m. in. w Słowenii oraz w Belgii). W wyposażeniu grobu znajdowały się ponadto dwie żelazne zapinki, paciorki szklane dwuczłonowe oraz grzebień kościany. Zabytki te pozwalają określić czas złożenia ich do grobu na połowę II wieku n.e.

Tablice informacyjne
Do pobrania
PDF ( 23.45 MB )
POBIERZ PUBLIKACJĘ
Pobierz
POBIERZ PUBLIKACJĘ
PDF ( 23.45 MB ) Pobierz
PDF ( 25.95 MB )
POBIERZ TABLICĘ INROFMACYJNĄ (1)
Pobierz
POBIERZ TABLICĘ INROFMACYJNĄ (1)
PDF ( 25.95 MB ) Pobierz
MP3 ( 701.86 KB )
POSŁUCHAJ - TABLICA INFORMACYJNA (1)
Pobierz
POSŁUCHAJ - TABLICA INFORMACYJNA (1)
MP3 ( 701.86 KB ) Pobierz
PDF ( 23.88 MB )
POBIERZ TABLICĘ INFORMACYJNĄ (2)
Pobierz
POBIERZ TABLICĘ INFORMACYJNĄ (2)
PDF ( 23.88 MB ) Pobierz
MP3 ( 627.05 KB )
POSŁUCHAJ - TABLICA INFORMACYJNA (2)
Pobierz
POSŁUCHAJ - TABLICA INFORMACYJNA (2)
MP3 ( 627.05 KB ) Pobierz
PDF ( 26.34 MB )
POBIERZ TABLICĘ INFORMACYJNĄ (3)
Pobierz
POBIERZ TABLICĘ INFORMACYJNĄ (3)
PDF ( 26.34 MB ) Pobierz
MP3 ( 590.91 KB )
POSŁUCHAJ - TABLICA INFORMACYJNA (3)
Pobierz
POSŁUCHAJ - TABLICA INFORMACYJNA (3)
MP3 ( 590.91 KB ) Pobierz
PDF ( 36.77 MB )
POBIERZ TABLICĘ INFORMACYJNĄ (4)
Pobierz
POBIERZ TABLICĘ INFORMACYJNĄ (4)
PDF ( 36.77 MB ) Pobierz
MP3 ( 599.77 KB )
POSŁUCHAJ - TABLICA INFORMACYJNA (4)
Pobierz
POSŁUCHAJ - TABLICA INFORMACYJNA (4)
MP3 ( 599.77 KB ) Pobierz