Zakup kolekcji projektów Alego i Marka Bunschów - z realizacji dla teatrów lalkowych
Dział Widowisk Lalkowych w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi jako jedyny dział muzealny w Polsce statutowo zorientowany jest na gromadzenie obiektów związanych z widowiskami lalkowymi, zarówno teatralnymi, jak i filmowymi.
Zbiory liczą przeszło ponad 7500 eksponatów, w ich skład wchodzą lalki teatralne (ponad 1400), lalki filmowe (247), kostiumy, dekoracje, maski, elementy scenograficzne (przeszło 640 obiektów). Najliczniejszą grupę stanowią projekty scenograficzne, które stanowią ponad połowę zgromadzonej kolekcji.
Zakupiona kolekcja prac plastycznych dwóch scenografów, Alego Bunscha (1925-1985) oraz jego syna Marka Bunscha (1947-2022). Projekty artystów pochodzą z realizacji z lat 1949-1984.Na kolekcję składa się 293 prac, z czego 255 to prace Alego Bunscha, a 38 Marka Bunscha. W oferowanej liczbie prac Alego Bunscha znajdują się projekty scenograficzne do 32 tytułów, 3 projekty plakatów, oraz 5 projektów dotyczących Teatru "Miniatura" w Gdańsku - który założył Ali Bunsch i którego przez długie lata był dyrektorem. Prace Marka Bunscha - 38 szt. projektów, obejmują jedną znaczącą premierę "Sambo i lew" z roku 1977.
Zakup kolekcji projektów Alego i Marka Bunschów uzupełnia kolekcję Działu Widowisk Lalkowych o znaczące nazwisko na scenach lalkarskich. Wpisuje się też w politykę budowy kolekcji Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, przyczynia się też do ocalania pamięci o najdawniejszych scenografiach teatralnych i filmowych.
Historia teatru lalkowego w Polsce to nieustannie "młoda historia", niewiele osób zdaje sobie z niej sprawę, nie każdy poważa tę gałąź teatru. Brakuje materiałów badawczych i samych badaczy. Zadaniem Działu Widowisk Lalkowych jest rozbudowa zbiorów i przyciąganie w ten sposób kolejnych pokoleń naukowców, którzy będą chcieli pochylić się nad zjawiskiem teatru lalkowego w Polsce, tworzyć jego analizy względem zjawisk zagranicznych. Na uwagę zasługuje też kunszt i rzemieślnicze zdolności twórców, którzy wytwarzali lalki, elementy dekoracyjne, scenograficzne, kostiumy, czy rekwizyty. Polski teatr lalek wyróżniał się w stosunku do innych ośrodków lalkarskich poziomem plastyki, śmiałością artystycznych wizji i rozwiązań scenograficznych. W dobie nowych technologii druku 3D, projektowania cyfrowego na uwagę i ochronę zasługują projekty i obiekty tworzone ręcznie, mozolnie, w sposób "analogowy". Wielokrotnie twórcy teatru lalek czy filmu animowanego byli wybitnymi artystami plastykami, mistrzami w swoim fachu. Ich spotkanie z lalkami stanowi też ciekawostkę w życiorysie.
Zbiory Działu Widowisk Lalkowych gromadzone są z zamiarem zachowania pamięci o najstarszych zjawiskach teatralnych i filmowych. Realizują misję o zachowaniu dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń, ogniskujemy prace nad uzupełnianiem kolekcji o najdawniejsze realizacje teatru lalek i animacji lalkowej, właściwe ich opracowanie i przechowywanie. Zdając sobie sprawę z płynącego czasu podejmujemy też rozmowy z jeszcze żyjącymi twórcami, bądź ich spadkobiercami by od nich bezpośrednio usłyszeć historię powstania konkretnych dzieł, projektów, tworząc "archiwum historii mówionej". Dział Widowisk Lalkowych skupia się wokół uzupełnienia projektów scenograficznych z początków sceny lalkarskiej w Polsce.
Kolekcja 293 prac Alego i Marka Bunschów po zakupie zostanie umieszczona w magazynie studyjnym Działu Widowisk Lalkowych.
CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 111 176,00 zł
WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 111 176,00 zł
DATA PODPISANIA UMOWY: 04.11.2024
Dofinansowano ze środków programu Rozbudowa zbiorów muzealnych - program własny Narodowego Instytutu Muzeów - 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego