Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Klasy 7-8

Oferta dla szkół podstawowych - klas 7-8

Spotkanie w Muzeum jest bardzo cennym przeżyciem dla dziecka/młodzieży. Wspomaga jego ogólny rozwój, uczy zasad i współdziałania z rówieśnikami, pomaga udoskonalać umiejętności językowe i artystyczne, rozwija przy tym kreatywne i krytyczne myślenie.

Zapraszamy do skorzystania z:

Oprowadzania z edukatorem (1-1,5h) - tematyczna podróż przez wystawę archeologiczną (30 min) i etnograficzną (30 min), ewentualnie numizmatyczną (30 min); lub/i

 Lekcji muzealnych (45 min - 1h) - lekcja wprowadza szczegółowo w dany obszar. W zależności od tematyki może zawierać wejście na fragment wystawy, prezentację części teoretycznej, jak i część praktyczną - zadania w zespołach.

WAŻNE INFORMACJE

oprowadzanie i lekcje prowadzone są od wtorku do piątku, w godzinach: od 10.00 do 15.00, rezerwacji zajęć należy dokonać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem;

opłata za edukatora – 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;

wielkość grupy na oprowadzanie do 30 uczestników. W wypadku grup większych sugerujemy podział grupy na dwie części. Wówczas jedna ma lekcję, a druga jest oprowadzana. Po zakończeniu następuje zamiana.

opłata za lekcję – 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu do muzeum od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;

wielkość grupy lekcyjnej od 10 do 30 uczestników. W przypadku grup większych nauczyciel musi wybrać dwa różne tematy, wówczas lekcję prowadzimy symultanicznie;

Zapisy i pytania od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00 pod numerem 665 655 606 lub za pomocą maila edukacja@maie.lodz.pl

OPROWADZANIE

Cele kształcenia - historia: I.1, I.2, I.4, II.4, III.2.

1. Wystawa etnograficzna "Szare jak ziemia, barwne jak pamięć"
2. Wystawa archeologiczna stała "Przeszłość wydobyta z ziemi"

Klasę dzielimy na grupy, w każdej grupie może być maksymalnie 15 uczniów. 

LEKCJE MUZEALNE

Średniowieczne miasto 

W trakcie lekcji uczestnicy poznają informację na temat życia miejskiego w średniowieczu oraz zobaczą początki miast takich jak Łódź. Lekcja w formie gry strategicznej, której celem jest zaplanowanie osady na prawie magdeburskim. Uczestnicy podzieleni na sześcioosobowe grupy będą mieli za zadanie rozbudowywać swoje miasto zgodnie z zasadami gry.

PODSTAWA PROGRAMOWA:

Historia: IV.2, VI.4

Kroniki młodego archeologa 

Lekcja muzealna poświęcona zagadnieniu jakim jest archeologia. Uczestnicy w jej trakcie dowiedzą się kim jest archeolog oraz czym zajmują się osoby badające tą dziedzinę nauki. Prowadzący pokażą jak wygląda praca na stanowisku archeologicznym od podszewki. Na koniec uczestnicy utrzymają zadanie przeprowadzenia miniaturowych wykopalisk i dokonanie dokumentacji na karcie ewidencyjnej tego co uda im się odnaleźć w trakcie pracy.

PODSTAWA PROGRAMOWA:

Cele kształcenia - historia: I.1, I.3, I.4, II.1,II.4

Gra stara jak świat

Ludzi od tysięcy lat wymyślali różne zajęcia mające na celu zapewnienie im rozrywki. Jedną z metod spędzania wolnego czasu stały się różnego rodzaju gry logiczne oparte na rywalizacji. Dzięki znaleziskom archeologicznym oraz źródłom pisanym część z tych gier udało się odtworzyć. Na naszej lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzieć się w co grali starożytni Egipcjanie, Rzymianie czy Wikingowie oraz zagrają w wybrane gry historyczne.

PODSTAWA PROGRAMOWA:

Historia: I.2, I.5

Ludowa moda

Czy polska wieś była modna? Zastanowimy się czym w ogóle jest moda? Jaka była przeszło 100 lat temu? Zastanowimy się na ile w ekranizacji „Chłopów” z 2023 roku strój jest zgodny z realiami epoki. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z mapą polskich strojów regionalnych.  Wyróżnimy też najistotniejsze elementy stroju ludowego, poznamy jego kolorystykę i rodzaje surowców z jakich powstawał.  

Muzeum od święta

Zajęcia czerpią z odbywających się w trakcie roku kalendarzowego obrzędów (Święto Zmarłych, Boże Narodzenie, pierwszy dzień wiosny, Wielkanoc, Sobótka). W trakcie zajęć opowiemy o dawnych, czasem już zapomnianych tradycjach polskich a czasami o ich odpowiednikach z innych kontynentów.

WARSZTATY

Tajemnice wycinanki

Warsztat zachęca do rozwijania umiejętności manualnych, jednocześnie propaguje też wiedzę o sztuce tworzenia wycinanek i dekorowania nimi chałup. Uczestnicy będą mogli stworzyć wybrany przez siebie typ wycinanki jednobarwnej lub wielobarwnej w oparciu o wzory ze zbiorów muzeum.