Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Warsztaty rękodzielnicze

Zapisy: Obowiązują zapisy drogą mailową: edukacja@maie.lodz.pl bądź pod numerem telefonu: +48 665 655 606

Koszt: 15,00 zł od osoby. Opiekunie wejście jest bezpłatne :) Jeśli jednak chcesz wykonać swoją pracę to też musisz kupić bilet.

Adres:  Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, plac Wolności 14

Zabytek ze skrytek

Zabytek ze skrytek - w drugą niedzielę miesiąca w godzinach 11.00-13.00 zapraszamy na warsztaty rodzinne (uczestnicy w wieku 7-12 lat) w ramach cyklu „Zabytek ze skrytek!”, gdzie poznamy zabytek, który specjalnie dla Was wyciągnięty będzie z muzealnego magazynu. Niedzielna wizyta będzie zatem jedyną szansą na spotkanie z tajemniczym zabytkiem. W okresie styczeń – marzec zapraszamy na spotkania z zabytkiem etnograficznym.  

14.01.2024 - Firanka Wycinanka– 11:00

Niewiele zachowało się dawnych firanek, bo i nie trwały jest to produkt. Dawniej kobiety wycinały firanki z papieru zimą, aby mieć zapas tych ozdób na cały rok. Wystarczył bowiem przeciąg w izbie, by te piękne prace wiatr pozrywał, lub dym z kuchni ogniowej okopcił  - traciły wtedy na swojej bieli i świeżości. Inspirując się dawnym sposobem dekorowania okien wykonamy swoją własną ozdobę.

11.02.2024 - Od gromu i pogromu– 11:00

Świece - gromnice wykonane z białego wosku nazywa się światłem „jarzącem”. Świece te ozdabiano roślinami , a także przewiązywano wstążkami. Miały funkcje ochronne. Na zajęciach uczestnicy zapoznają się z techniką wykonania świec. Wykonają świece pływające z dodatkiem zapachów, małych elementów, roślin, kamyków w różnych formach i kształtach.

10.03.2024 - Jajo stare jak świat– 11:00

Jajo jest symbolem odradzającego się życia, przyrody, nieodzowne ze świętami Wielkanocnymi. Przyjrzymy się pisankom, technikom w jakich zostały wykonane. Zainspirowani wzornictwem wykonamy swoją własna ozdobę.  

Prowadząca Liliana Misiak-Kuźbik – edukator, rękodzielnik, rekonstruktor historyczny. Zajmuje się edukacją regionalną i historyczną. Zainteresowana przenoszeniem dawnego wzornictwa na współczesne formy.
Ukończyła kurs tkacki pierwszego i drugiego stopnia w Akademii Łucznica, oraz kurs renowacji antyków w pracowni NEO.

Kontakt ze Sztuką

Kontakt ze Sztuką - sobotnie warsztaty artystyczne (uczestnicy w wieku 10-14 lat), nawiązujące do twórczości artystów związanych z Łodzią , zwłaszcza z artystami, których twórczość znajduje się w zbiorach Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
Cykl zajęć realizowany jest zawsze w ostatnią sobotę miesiąca od 11:00 do 13:00 . W ramach zajęć zostanie przybliżona sylwetka oraz twórczość artysty, a następnie część na pracę warsztatową. Spotkania mają nie tylko charakter edukacyjny, gdyż z jednej strony poszerzają wiedzę w zakresie historii sztuki oraz terminologi z nią związaną a z drugiej otwierają uczestnika na „kontakt ze sztuką” oparty na subiektywnych przeżyciach podczas pracy twórczej. Ważną częścią spotkania są również dyskusje i burze mózgów na temat naszych wrażeń artystycznych. Uczestnik ma możliwość rozwinąć kreatywność, zdolności manualne, poszerzyć wiedzę, a przede wszystkim polisensorycznie obcować ze sztuką i rozwinąć swoje własne poczucie estetyki.

27.01.2024 - "Panienka z okienka" - Jadwiga Łuszczewska, reż. Zofia Miklińska, scen. Ali Bunsch.– 11:00

Na warsztatach jest poruszana twórczość Ali Bunsch -  polskiego scenografa, reżysera i dyrektora teatrów. Jego twórczość scenograficzna związana była głównie z teatrem lalek wywierając znaczący wpływ na powojenny kształt polskiej scenografii lalkowej. Zapoznajemy uczestników z terminami takimi jak: projektowanie, szkic artystyczny, proces twórczy,  realizacja . Na warsztatach będziemy tworzyć : *Płaskorzeźbę na kartonie z doklejanymi elementami  lub *kukiełę na patyczku z resztek tkanin, tworzyw sztucznych oraz gumek recepturek i sznurków. Wszystkie prace stają się własnością uczestników.

24.02.2024 - "Lajkonik" - Maria Kownacka, reż. Wojciech Wieczorkiewicz, scen. Leokadia Serafinowicz,– 11:00

Na warsztatach jest poruszana twórczość Leokadii Serafinowicz polskiej artystki teatru lalek i teatru dla dzieci; aktorka-lalkarka, reżyserka, scenografka, autorka scenariuszy oraz adaptacji teatralnych i filmowych. Forma realizacji warsztatów: Płaskorzeźba na kartce z elementami doklejanymi, elementy modułowe nawiązujące do twórczości artystki lub kukiełka na patyczku i elementów drewnianych oraz kartonów, modułowe sklejane elementy tak aby przybliżyć technikę lub tematykę prac twórcy.

30.03.2024 - Katarzyna Kobro (wybrane kompozycje przestrzenne z twórczości artystki)– 11:00

Na warsztatach jest poruszana twórczość Katarzyny Kobro polskiej rzeźbiarki awangardowej silnie związanej z Łodzią.  Na warsztatach tworzymy pod ispiracja artystki własne interpretacje pojęć artystycznych. Forma realizacji warsztatówto: Kompozycja płaska  i projekt inspirowany twórczością Artystki jej dziełami oraz inspiracjami Lub Forma kompozycji przestrzennej, mini instalacji z tworzyw naturalnych i sztucznych oparte na klasycznej kompozycji i minimalizmie, które reprezentowała Artystka. 

Prowadząca Anna Lewandowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi; artysta; trener edukacyjny; arte terapeuta. Osoba mająca wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi oraz z dorosłymi, a także z osobami z dysfunkcjami emocjonalnymi i zaburzeniami. Zapewni Tobie i Twojemu dziecku wspaniałą przestrzeń do odkrywania nowych talentów, rozwijania swoich umiejętności oraz wyrażania emocji poprzez sztukę.