Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Szkoły ponadpodstawowe

Oferta dla szkół ponadpodstawowych

Proponujemy:

- lekcję muzealną - lekcja odbywa się w nowoczesnych salach edukacyjnych. Trwa od 45 do 60 minut. 

- oprowadzanie z edukatorem po wystawie archeologicznej, etnograficznej, numizmatycznej. Trwa od 1 h do 1,5 h (w zależności od tego jakim czasem dysponuje klasa).

WAŻNE INFORMACJE

tematy przeznaczone dla młodzieży szkolnej, studentów oraz dla osób dorosłych;

lekcje i oprowadzania prowadzone są od wtorku do piątku, w godzinach: od 10.00 do 15.00, rezerwacji należy dokonać z minimum tygodniowym wyprzedzeniem;

opłata za lekcję– 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu do muzeum od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;

wielkość grupy lekcyjnej od 10 do 30 uczestników. W przypadku grup większych nauczyciel musi wybrać dwa różne tematy, wówczas lekcje prowadzimy równolegle;

opłata za edukatora – 5 zł od osoby + koszt biletu wstępu od każdego uczestnika, udział opiekuna bezpłatny;

wielkość grupy na oprowadzanie do 30 uczestników. W wypadku grup większych sugerujemy podział grupy na dwie części. Wówczas jedna ma lekcję, a druga jest oprowadzana. Po zakończeniu następuje zamiana.

Zapisy i pytania od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-16:00 pod numerem 665 655 606 lub za pomocą maila edukacja@maie.lodz.pl

Oprowadzanie

OPROWADZANIE

1. Wystawa etnograficzna "Szare jak ziemia, barwne jak pamięć"
2. Wystawa archeologiczna stała "Przeszłość wydobyta z ziemi"

 

PODSTAWA PROGRAMOWA

Licea i technika: Historia: (wymagania ogólne): I.1, I.2, II.1, II.3; Historia (zakres podstawowy): I.1; Historia (zakres rozszerzony): II.1, II.2

LEKCJE MUZEALNE

Gra stara jak świat

Ludzi od tysięcy lat wymyślali różne zajęcia mające na celu zapewnienie im rozrywki. Jedną z metod spędzania wolnego czasu stały się różnego rodzaju gry logiczne oparte na rywalizacji. Dzięki znaleziskom archeologicznym oraz źródłom pisanym część z tych gier udało się odtworzyć. Na naszej lekcji muzealnej uczestnicy dowiedzieć się w co grali starożytni Egipcjanie, Rzymianie czy Wikingowie oraz zagrają w wybrane gry historyczne.

PODSTAWA PROGRAMOWA:

Historia: I.2, I.5

Ludowa moda

Czy polska wieś była modna? Zastanowimy się czym w ogóle jest moda? Jaka była przeszło 100 lat temu? Zastanowimy się na ile w ekranizacji „Chłopów” z 2023 roku strój jest zgodny z realiami epoki. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z mapą polskich strojów regionalnych.  Wyróżnimy też najistotniejsze elementy stroju ludowego, poznamy jego kolorystykę i rodzaje surowców z jakich powstawał.  

Muzeum od święta

Zajęcia czerpią z odbywających się w trakcie roku kalendarzowego obrzędów (Święto Zmarłych, Boże Narodzenie, pierwszy dzień wiosny, Wielkanoc, Sobótka). W trakcie zajęć opowiemy o dawnych, czasem już zapomnianych tradycjach polskich a czasami o ich odpowiednikach z innych kontynentów.

„Crime story? Archeologia w świetle zagadek przeszłości”. 

Detektyw i archeolog. Czy te dwa zawody mają ze sobą coś wspólnego? W jakich sytuacjach policja prosi o pomoc archeologa? Skąd wiadomo gdzie szukać i jak rozpoznać właściwy ślad? Podczas zajęć porozmawiamy o metodach pracy archeologa i wykorzystywanych przez tę dziedzinę nauk pomocniczych. 

WARSZTATY

Tajemnice wycinanki

Warsztat zachęca do rozwijania umiejętności manualnych, jednocześnie propaguje też wiedzę o sztuce tworzenia wycinanek i dekorowania nimi chałup. Uczestnicy będą mogli stworzyć wybrany przez siebie typ wycinanki jednobarwnej lub wielobarwnej w oparciu o wzory ze zbiorów muzeum.