Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś

Matka Boska Skępska zwana jest Królową Mazowsza, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, dlatego projekt zakłada rejestrację i analizę jej wizerunków w kontekście przeszłości i teraźniejszości. Przedstawienia stanowią liczną grupę obiektów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Mazowieckiego w Płocku (partnera projektu) oraz wielu muzeów w całej Polsce. Prywatną kolekcję posiada St. Miłkowski – potomek rodziny rzeźbiarskiej, która wykonywała figury Matki Boskiej Skępskiej. Skupimy się na przedstawieniach dawnych, zwykle wykonywanych w drewnie lub gipsie, jak i na wielu nowych pracach inspirowanych, których nie brakuje u współczesnych artystów plastyków i twórców ludowych. Siła wizerunku daje impuls do zaprezentowania dużej wystawy pt. „Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś”. Publikacja towarzysząca zawierać będzie maryjne przedstawienia w przeszłości i współczesności oraz bogatą ikonografię. W ramach projektu zaprosimy na warsztaty dzieci, młodzież.

WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA: 100 000,00 PLN

CAŁKOWITA WARTOŚĆ ZADANIA: 207 100,00 PLN 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

grafika w odcieniach szarości, po prawej figura MB Skępskiej ze zbiorów MAiE na środku napis "Oblicza. Matka Boska Skępska wczoraj i dziś"