logolodz

!!!Ostatnia szansa na oprowadzanie po stałych wystawach!!!

Drodzy Zwiedzający! 

Nadszedł już czas pożegnać nasze stałe wystawy. Przez wiele lat były dla Was źródłem wiedzy o przeszłości człowieka, kulturze materialnej i duchowej, a przede wszystkim źródłem naszej wspólnej historii. W związku z realizacją projektu Muzeum Otwarte – Faza II modernizacji Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, budynki „A” i „C” zlokalizowane na placu Wolności w Łodzi zostaną poddane modernizacji główne budynki Muzeum, a co za tym idzie, zamknięte zostaną znajdujące się w nich wystawy. 

Wystawa archeologiczna "Przeszłość wydobyta z ziemi" oraz wystawa etnograficzna "Szare jak ziemia, barwne jak pamięć" będą dostępne do zwiedzania jedynie do 2 marca 2025 r. Serdecznie zapraszamy na cykl ostatnich oprowadzań kuratorskich! 

Jednocześnie informujemy, że nadal dostępna będzie wystawa czasowa zlokalizowana w już zmodernizowanej części Muzeum, a działalność edukacyjna będzie odbywała się na bieżąco, bez zmian. 

INFORMACJE
  • 25 lutego 2025, godz. 14:00 i godz. 17:00

    Opowieści o Świątkach, Powsinogach i Maryjkach, czyli jak odczytywać sztukę ludową

oprowadzi: Tomasz Holak
wstęp: w cenie biletu (we wtorki wstęp bezpłatny)

Kolorowe opowieści o Świątkach, Powsinogach, Maryjkach i kapliczkach ludowych ukrytych w malwach, topolkach czy pachnących lipach. Bajdurzenie o kwiatkach z bibułki, malunkach jako przykład wiejskiej papieroplastyki i kulcie świętych obrazków. Upstrzone chałupy wiejskie w skrzynie, garnki, zwisające pająki będą nam przewodnikiem po dawnym życiu w izbach.

  • 26 lutego 2025, godz. 12:00

    Szare jak ziemia, barwne jak pamięć. Anegdotycznie 

oprowadzi: dr Piotr Czepas
wstęp: w cenie biletu 

Oprowadzanie po ekspozycji okraszone anegdotami na temat życia mieszkańców podłódzkich wsi. Będzie to też unikalna opowieść o powstaniu tej wystawy etnograficznej, osobach które ją przygotowały z ciekawostkami np. na temat jej montażu.

  • 26 lutego 2025, godz. 17:00

    Kto obcy, a kto nasz? 

oprowadzi: Nena Stańczuk
wstęp: w cenie biletu 

Zapraszamy na jedno z ostatnich oprowadzań po stałej wystawie etnograficznej. Oprowadzanie tematyczne „Kto obcy, a kto nasz”- to przypomnienie o kulturze ludowej, jej etosie i tym co wyróżnia ją na ziemi łódzkiej. Skupimy się też na znaczeniu stroju regionalnego.

 

  • 27 lutego 2025, godz. 12:00 i godz. 17:00

    Z okrasą, czy bez? Dieta dawnej wsi polskiej

oprowadzi: dr Tomasz Romanowicz
wstęp: w cenie biletu

Zapraszamy na opowieść o pożywieniu w tradycyjnej wsi polskiej. Zobaczymy życie chłopstwa od kuchni, dowiemy się co jedzono oraz szczegóły obrzędowości związanej z pożywieniem i konkretnymi produktami oraz potrawami. Gwarantujemy, że będzie smacznie.

  • 28 lutego 2025, godz. 12:00

    Między światami - przestrzeń rzeczywista i symboliczna na polskiej wsi

oprowadzi: Olga Łoś
wstęp: w cenie biletu

Zapraszamy na oprowadzanie po bogatym świecie wierzeń i zwyczajów ludowych. Przestrzeń wystawy posłuży nam za pretekst do doświadczenia kultury polskiej wsi, w której za tym co realne, zmysłowe, kryje się bogata strefa symboliczna i duchowa.

  • 28 lutego 2025, godz. 14:00

    Przeszłość wydobyta z ziemi

oprowadzi: dr Piotr Papiernik
wstęp: w cenie biletu

  • 28 lutego 2025, godz. 17:00

    Sztuka i rzemiosło na tradycyjnej wsi

oprowadzi: Michał Świercz
wstęp: w cenie biletu

Czy wiejski rzemieślnik mógł być artystą? Czym się cechowała sztuka wiejskich artystów? Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne, które ukaże bogactwo rodzimej sztuki ludowej i rzemiosła. Zachęcamy do wzięcia udziału w podróży do krainy rzeźby, papieroplastyki i rękodzieła.

  • 01 marca 2025, godz. 12:00

    Przeszłość wydobyta z ziemi

oprowadzi: Iwona Nowak
wstęp: w cenie biletu