Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Tłusty Czwartek ze swojskim jadłem

Muzeum pomysłem na spędzenie tłustego czwartku? Czemu nie!
Zapraszamy na spotkanie etnograficzno-kulinarne z Michałem Adamem Pająkiem, etnografem, znawcą zwyczajów i folkloru ziemi rawsko-opoczyńskiej oraz brzezińsko-piotrkowskiej, autorem książki ,,Jak jadło swojskie jadło” Ujazd 2023 r.
Podczas spotkania dowiemy się o wiejskich tradycjach kulinarnych z okolic Ujazdu, rodzajach potraw i obrzędowości związanych z jedzeniem. Przewidujemy także poczęstunek niespodziankę.

Termin: 8 lutego 2024
Godzina: 18:00
Wstęp: 5 zł

Michał Adam Pająk – etnograf, folklorysta, adiunkt działu etnograficznego Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego w latach 2013-2018. Od kilkunastu lat pracuje na rzecz zanikającej kultury ludowej regionów rawsko-opoczyńskiego i brzezińsko-piotrkowskiego. Prowadzi badania z zakresu kultury tradycyjnej, jej przemian i funkcjonowania we współczesnej społeczności lokalnej oraz obrzędowości rodzinnej, których wynikiem jest wiele artykułów naukowych i unikatowych publikacji. Swoimi działaniami upowszechnia i popularyzuje tradycje kultury regionalnej. W 2024 r. został opiekunem merytorycznym twórców Oddziału Piotrkowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Tomaszowie Mazowieckim. Od 2022 roku pełni funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Ujeździe.