Instytucja Kultury
Samorządu Województwa Łódzkiego

ikona wojewodztwo lodzkie

Z Nikiszowca na Bałuty. Malarstwo Erwina Sówki z kolekcji Macieja Balceraka

Zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej! 

INFORMACJE

Ta ekspozycja jest rodzajem eksperymentu. Po raz pierwszy bowiem w przestrzeniach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi prezentujemy wystawę malarstwa nieelitarnego, którego przedstawicielem jest Erwin Sówka (1936–2021). 

Na ekspozycji zobaczymy przekrój twórczości artysty z lat 1974–2020, gromadzonej i udostępnionej muzeum przez kolekcjonera sztuki intuicyjnej Macieja Balceraka. Zapraszamy więc do podróży w osobisty świat Erwina Sówki, w którym przenikały się charakterystyczne tematy jego twórczości: dosłowny i mityczny Śląsk, kobiece akty, często inspirowane tradycjami misteryjnymi Wschodu i teozofią. Podążymy za artystą, przyglądając się również jego warsztatowi, którego próbki w postaci szkiców uzupełnionych odręcznymi zapiskami, dokumentującymi spontaniczne przemyślenia nad tematyką prac malarskich oraz nad frapującymi go detalami i teoriami filozoficznymi przenoszonymi na płótna.

Wielu znawców, a także miłośników i kolekcjonerów sztuki nieprofesjonalnej uważa Erwina Sówkę za mistrza i najwybitniejszego artystę w historii polskiej sztuki naiwnej.

Termin wystawy: 18 marca 2024 - 30 września 2024

Kurator wystawy: dr Tomasz Romanowicz

UWAGA: wystawa przeznaczona dla osób powyżej 16 roku życia. Osoby młodsze powinny przebywać na jej terenie pod opieką i za zgodą pełnoletnich opiekunów. 

Wystawa powstała dzięki uprzejmości Macieja Balceraka - prezesa Fundacji Promocji Sztuki Intuicyjnej

PATRONI

Patronat honorowy: Marszałek Województwa Łódzkiego

Patronat medialny: Radio Łódź, TVP 3 Łódź, Miej Miejsce, Ślązag

OPROWADZANIE KURATORSKIE

Pierwsze oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się 18 marca o godz. 18.00